Özellikle erkeklerde çok sık görülen cinsel sorunlardan biri de ereksiyon sorunudur. Ereksiyon veya sertleşme sorunu yaşayan pek çok erkek partnerini mutlu edemediğinden dolayı çiftlerin ilişkilerinde ciddi sorunlar oluşabilmektedir. Bir ilişkide çiftleri birbirine yakınlaştıran ve ilişkinin devamlılığını sağlayan önemli konulardan biri de cinselliktir. Bu nedenle cinsel sorunları olan kişilerin evlilikleri de olumsuz etkilenebilmektedir.
Performans artırıcı ürünler, kişilerde cinsel arzuların artmasını, ereksiyon sorunlarının önlenmesini ve cinsel iktidarsızlığın ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Kadınlarda ve erkeklerde farklı performans arttırıcı ürünler kullanılabilmektedir.

Pek çok cinsel performans arttırıcı üründe yan etkiler görülebilmektedir. Özellikle 18 yaş altı ve 60 yaş üstü kişilerde bu ürünlerin kullanımı tehlikeli olabilmektedir. Cinsel performansı artıran ürünlerin günde 1 dozdan fazla alınması çok tehlikeli olabilmektedir. Yanlış kullanımlar çoğu zaman ölümle dahi sonuçlanabilmektedir.